Podróże wiążą się z koniecznością brania ze sobą cennych bagaży. Zwykle boimy się o nie, odwiedzając nieznane uliczki. Pokazujemy, jak zadbać o ekwipunek, by zminimalizować ryzyko kradzieży.
Zanim dojedziesz na miejsce, postaraj się poznać okolicę. Zaplanuj piesze trasy tak, by za dnia nie przepychać się między masami turystów, a wieczorami unikać ciemnych uliczek. Dodatkowo zapytaj mieszkańców lub przewodników, jakich dzielnic najlepiej unikać ze względów bezpieczeństwa.
Przed wyruszeniem zapisz najważniejsze adresy i telefony w małym notesie, który bez problemu zmieści się do każdej kieszeni. Zapisz w nim dane biur rzeczy znalezionych, konsulatu, banku i lokalnego oddziału policji. Dzięki temu zabezpieczysz się na wypadek kradzieży i umożliwisz sobie jak najszybszą interwencję. Zastrzeżesz karty płatnicze i zawiadomisz organy o zaistniałej sytuacji. Jeśli zajdzie potrzeba, konsul udzieli Ci pożyczki konsularnej.
Środki komunikacji publicznej zwykle są zatłoczone, przez co łatwo jest stracić czujność. Staraj się zawsze mieć swój bagaż w zasięgu wzroku. Jeśli to możliwe, trzymaj go blisko siebie, aby uniemożliwić kieszonkowcom rozsunięcie zamków i wyciągnięcie z niego cennych przedmiotów. Podczas długiej, nużącej podróży pociągiem łatwo jest zmrużyć oczy i stracić czujność.
Trzymaj najcenniejsze rzeczy w oddzielnych skrytkach. Mogą to być małe, zapinane saszetki i wewnętrzne kieszonki. Najlepiej, jeśli będą zrobione z wytrzymałego materiału, który nie przepuszcza światła. Przechowuj pieniądze w różnych miejscach, aby nie stracić wszystkiego jednocześnie. Dodatkowo, nigdy nie eksponuj portfela ani drogiego sprzętu. Minimalizuj ryzyko kradzieży, chowając swoje rzeczy do zapinanych toreb i plecaków. Nie wieszaj ich jednak w łatwo dostępnych miejscach. Najlepiej noś je przy sobie lub przynajmniej miej je w zasięgu wzroku. Paszport i wizę przechowuj na telefonie w formie elektronicznej oraz wydrukowane w bagażu.
Świetnym pomysłem na zabezpieczenie bagażów jest instalacja dodatkowych zabezpieczeń. Mogą to być kłódki lub paski na szyfr. Mocno ściśnięty i zapięty bagaż będzie trudnym łupem. Inną opcją jest także zakup plecaka z wplecionymi stalowymi linkami, które dodatkowo utrudnią dostanie się do jego zawartości. Poleca się także wszelkiego rodzaju lokalizatory. Można umieścić je w najcenniejszych walizkach i w dowolnym momencie, przy pomocy aplikacji, sprawdzać ich miejsce na mapie.
Przed wyjazdem możesz upewnić się, czy Twoje ubezpieczenie obejmuje rekompensaty za skradzione bagaże. Pamiętaj jednak, że większość polis zawiera kilka kluczowych wykluczeń. Musisz dbać przede wszystkim, aby bagaż nie był pozostawiany bez opieki, gdyż kradzież bez włamania często nie jest brana pod uwagę. Nie zapominaj też, by delikatnie obchodzić się ze swoimi walizkami. Ubezpieczenie zwykle nie obejmuje bowiem niewielkich uszkodzeń.
Zdj. główne: Raquel Brepohl/unsplash.com