Jak dbać o lniane ubrania?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lniane ubrania uwielbiane są przez wszystkich. Len jest naturalny, miękki, posiada wiele przydatnych właściwości, szczególnie w miesiącach letnich. 

 

Zachęca się nas do kupowania lnianych ubrań – i słusznie! Mało której tkaninie możemy tak bardzo zaufać. Jednak czy odwdzięczamy się jej tym samym? Oto kilka rzeczy, o których nie możesz zapominać, gdy w Twojej szafie znajdują się lniane ubrania.

Len – zachwycająca roślina

Materiał len wytwarzany jest z rośliny o tej samej nazwie. Jest więc w stu procentach naturalny, ale to nie koniec dobrodziejstw, które Ci przynosi. Dlaczego warto szczególnie dbać o lniane ubrania? W przeciwieństwie do sztucznych materiałów len nie zniesie dobrze każdego traktowania, choć sam w sobie jest bardzo wytrzymały. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne.

 

Nosząc go latem, na pewno zauważysz, że doskonale odprowadza wilgoć z Twojego ciała – to działanie jego higroskopijnych mocy. Jakby tego było mało, len jest przewiewny, a dodatkowo… ochłodzi Cię! Odpowiednio zadbaj o swoje lniane ubrania, a możesz być pewna, że będą z Tobą jeszcze przez wiele lat.

Lekcja pierwsza: pranie

Przede wszystkim musisz zwracać uwagę na temperaturę wody. Jeżeli ustawisz zbyt wysoką – len na pewno się skurczy, od tej zasady nie ma wyjątków. Zwracaj uwagę na metkę i pamiętaj, by nie prać lnu w temperaturze wyższej niż 40°C. W pralce nie powinno być też zbyt wielu ubrań, nie dodawaj również środków do wywabiania plam – jeśli taka się pojawi, zamocz materiał na godzinę, a później pozwól działać płynowi do prania.

 

Nie korzystaj z suszarki bębnowej – podobnie jak zbyt wysoka temperatura, skurczy ona materiał. Jeśli masz taką możliwość, len najbardziej Ci podziękuje za wywieszenie go na zewnątrz. W jaki sposób Ci się za to odwdzięczy? Z każdym kolejnym praniem Twoje lniane ubrania staną się… mocniejsze!

 

Lekcja druga: prasowanie

Tam, gdzie istnieją plusy, istnieją też minusy. Len należy do materiałów, które bardzo często się gniotą. Nie jesteś fanką zagnieceń na ubraniach? Prasowanie lnu jest trudne tylko, jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać. Klucz do tego to prasowanie ubrań, gdy są jeszcze lekko wilgotne. Nie prasuj ich na sucho! 

 

Żelazko nagrzej do temperatury 200°C i przejedź nim po powierzchni ubrania. Pozytyw tej sytuacji? Len nabiera kształtu, będąc wilgotnym, dlatego jeśli strzepniesz ubranie i zawiesisz je na wieszaku, by samo wyschło, prasowanie go nie będzie konieczne!

 

Lekcja trzecia: przechowywanie

Gdy nasze lniane ubrania są już wyprane i wyprasowane, pora na schowanie ich. Nie składaj ich (w ten sposób ponownie się pogniotą), a powieś. Ważne jest, żeby ubrania wisiały luźno, bez ścisku w szafie. Dzięki temu będą wyglądać doskonale! 

 

Pamiętaj o tym, by miejsce, w którym przechowujesz len, koniecznie było suche. Ogromnym błędem jest przechowywanie lnianych ubrań w workach próżniowych. Zwróć uwagę, czy na ubraniach nie zbiera się kurz. Niestety, może to wpłynąć negatywnie na Twoje ubrania. 

 

Len, jak każdy naturalny materiał, będzie kusić mole. Koniecznie więc zadbaj o to, by w szafie znalazły się środki, którymi je odstraszysz. Zapewne znasz najlepsze domowe sposoby, my podpowiadamy między innymi lawendę, która przy okazji doda Twoim ubraniom niezwykłego zapachu.

Przeczytaj też: https://dobredomowe.pl/organizacja/jak-prac-odziez-sportowa/

Zdjęcie główne: JayMantri/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*