Jak prawidłowo prać pościel i poduszki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na jakość snu wpływa wiele czynników – jednym z nich jest odpowiednia higiena pościeli, która na co dzień ma kontakt z Twoją skórą. Powinna być miękka, przewiewna i wolna od roztoczy. Jak to zrobić? 

Na rynku dostępna jest szeroka gama pościeli – wykonywane są z różnych materiałów, a także barwione na różne sposoby. Od materiału bezpośrednio zależą właściwości danej pościeli – np. czy jest podatna na rozciąganie – a także dobór odpowiedniego sposobu prania. Wiele osób nie tylko nie postępuje zgodnie z zaleceniami producenta, lecz również zapomina o regularnym praniu pościeli lub… praniu przed pierwszym użyciem. Nasuwa się więc pytanie – jak prać pościel, by służyła jak najdłużej? 

Wszystko o praniu pościeli

Niewiele osób wie, że tuż po kupnie nowej pościeli należy ją wyprać. Wstępne pranie ma na celu usunięcie chemicznych pozostałości np. procesu barwienia materiału, wybielania, a także zabrudzeń powstałych w transporcie produktu. Aby „zakonserwować” nową pościel i utrwalić jej intensywne kolory, przed pierwszym praniem warto wymoczyć ją w zimnej wodzie z dodatkiem specjalnego środka do utrwalania barw. Niektórzy polecają także wykorzystanie octu – jeśli nie boisz się zapachu, jest to równie skuteczny sposób. 

Pościel należy prać zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na metce produktu, a zazwyczaj także na opakowaniu. Warto pamiętać, że w materiale gromadzą się roztocza, resztki naskórka i potu, dlatego konieczne jest częste pranie pościeli – nawet co dwa tygodnie! Istotne jest to zwłaszcza w lecie, gdy ciało poci się bardziej i częściej, a temperatury na zewnątrz pozwalają na szybkie wysuszenie poszewek.

Jak prać bawełnę, a jak mikrofibrę? 

Każdy materiał powinien być prany w sposób, który określony został na metce produktu. Jednak jeśli metka wyblaknie lub odpadnie, warto stosować się do ogólnych zasad. 

  1. Pościel bawełniana – bawełnę warto prać w temperaturze 40–60 stopni, bez wirowania lub na małych obrotach. Aby łatwiej się prasowała, należy rozwiesić ją jeszcze wilgotną i poczekać do naturalnego wyschnięcia. 
  1. Pościel z mikrofibry – mikrofibra to lekki i przewiewny materiał syntetyczny, który nie sprawia wiele problemów związanych z pielęgnacją. Pierze się ją w około 40 stopniach, jednak należy unikać środków zmiękczających – przy ich użyciu szybciej traci kolory. 
  1. Pościel z satyny bawełnianej – należy prać ją w około 50 stopniach, bez mocnych detergentów i wybielaczy. Tak samo jak bawełna, satyna może łatwo się miąć, dlatego warto zrezygnować z mocnego wirowania – przy okazji oszczędzi to włókna materiału, który wytrzyma parę sezonów więcej. 

A co z poduszkami? 

Główna zasada mówi, że nie należy prać poduszek z piankowym wypełnieniem. Jeśli zachodzi konieczność wyczyszczenia pianki, zrób to lekko wilgotną ściereczką. Natomiast poduszki z wkładem naturalnym i syntetycznym należy prać 2 razy w roku zgodnie z zaleceniami producenta widocznymi na metce, zazwyczaj w 50 stopniach, na małym wirowaniu. Koniecznie muszą być one prane z kulkami do prania, które równomiernie rozbiją wypełnienie.

Zdj. główne: Benoît Mouilla/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*